Od 9 lat w ramach współpracy z Fundacją „Nadzieja i Szansa” w Białymstoku organizujemy całościowe programy rehabilitacyjno-terapeutyczne dla dzieci i młodzieży z autyzmem oraz ich rodzin z woj. podlaskiego. Stała działalność ze specjalistami medycyny, psychologii, rehabilitacji i logopedii zapewnia możliwość zarówno profesjonalnej terapii, diagnozy oraz konsultacji dzieci i ich rodzin.
Rehabilitacja dzieci i młodzieży z autyzmem wymaga stosowania zróżnicowanych metod i form oddziaływań terapeutycznych. Proponowana przez nas oferta programu zawiera nowoczesne i budzące duże zainteresowanie metody tj. EEG biofeedback (Neurofeedback), hipoterapia, zajęcia pedagogiczno-behawioralne z elementami terapii ręki, muzyki, plastyki i ruchu, zajęcia logopedyczne.
Z uwagi na ich szczególną rolę we wspomaganiu rozwoju emocjonalnego, społecznego i poznawczego, ich zastosowanie jest zasadne i celowe.
Nasza Fundacja przy wsparciu i pomocy finansowej Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Białymstoku w latach 2009-2016 realizowała wyżej wymienione formy usprawniania i rehabilitacji ponad 70 dzieci wraz z rodzinami. Jak wskazują obserwacje specjalistów, efekty pracy z dziećmi są obiecujące. Znalazło to potwierdzenie w ocenach przede wszystkim rodziców oraz licznych wizytatorów, m.in. z Departamentu Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Białymstoku.
1. Założenia programu:
- holistyczne, interdyscyplinarne zajęcia terapeutyczne dla dzieci z autyzmem
- czas trwania programu: marzec – grudzień 2017 roku
- wiek uczestników: 5-13 lat
- pierwszeństwo do udziału w programie mają dzieci uczestniczące w programie po raz pierwszy.
1.1 Diagnostyka:
Przygotowany przez nas program zakłada holistyczne podejście do biorących w nim udział dzieci autystycznych. Zaproponowane różne formy zajęć mają na celu jak najefektywniejsze wspomaganie ich rozwoju. W związku z powyższym nasz zespół terapeutyczny zapewnia uczestnikom opiekę wielu specjalistów, w tym wstępną i końcową ocenę przez:
- specjalistę neurologii dziecięcej, neurofizjologii
- psychologa,
- pedagoga,
- logopedę
- neurofizjologa, fizjoterapeutę
1.2. Zajęcia terapeutyczne:
Zebrane wyniki posłużą ustaleniu indywidualnych programów terapeutycznych, a także zostaną wykorzystane w pracy naukowej naszych specjalistów.
W ramach programu każdy uczestnik będzie uczestniczył w następujących zajęciach:
Zajęcia | Ilość spotkań | Prowadzący |
45 spotkań | specjaliści metod Neurofeedback i Biofeedback z ośrodka NeuroMaster, neurofizjolog, fizjoterapeuta | |
|
20 spotkań | fizjoterapeuta, specjalista hipoterapii, instruktor jazdy konnej, przodownik nizinnej turystyki konnej PTTK. |
|
20 spotkań | pedagog, oligofrenopedagog |
|
20 spotkań | logopeda |
1.3. Zajęcia dodatkowe:
Ponadto, dla wszystkich uczestników planujemy zorganizować trzy spotkania integracyjne m.in.:
- tradycyjne wyjazdy piknikowe na łonie natury z ogniskiem i zabawami
- okolicznościową choinkę mikołajkową
Istotnym elementem programu jest także aktywizowanie rodziców do podejmowania działań na rzecz wspierania własnych dzieci oraz środowiska. Służą temu planowane spotkania integracyjne, psychoedukacja oraz inne spotkania z własnej inicjatywy. Przewidujemy indywidualne rozmowy z naszymi specjalistami, a także udostępnianie i propagowanie materiałów informacyjnych, przygotowanych i opracowanych z myślą właśnie o rodzicach.
2. Warunki uczestnictwa w programie:
- rozpoznanie autyzmu,
- zameldowanie na terenie miasta Białystok (akceptowane jest także zameldowanie czasowe)
- udział w spotkaniu organizacyjnym,
2.1 Odpłatność:
Koszt udziału w projekcie wynosi 11500zł. Dla mieszkańców miasta Białystok, istnieje możliwość otrzymania dofinansowania z Urzędu Miasta Białystok oraz Fundacji „Nadzieja i Szansa” w wysokości 10000zł.
2.2 Regulamin:
- Warunkami do uczestnictwa w programie są: 1) rozpoznanie autyzmu, 2) zameldowanie na terenie miasta Białystok, 3) udział w spotkaniu organizacyjnym. 4) orzeczenie o niepełnosprawności
- Pierwszeństwo do udziału w programie w 2017 roku mają dzieci, które dotychczas nie brały udziału w poprzednich programach.
- Istnieje możliwość zgłoszenia i ewentualnego udziału w rekrutacji dla dzieci z poprzednich programów.
- W przypadku zgłoszenia się większej ilości chętnych, stworzona zostanie lista rezerwowa.
- Po rezygnacji wcześniej zakwalifikowanego uczestnika lub po uzyskaniu dodatkowych środków, do programu zostaną zaproszone kolejne osoby z listy rezerwowej.
- W przypadku nie zgłoszenia się wymaganej ilości osób zostanie zorganizowana rekrutacja dodatkowa.
- Przesłanie zgłoszenia do udziału w spotkaniu organizacyjnym jest równoznaczne z zapoznaniem się i akceptacją regulaminu. Informacje zawarte w formularzach będą wykorzystane jedynie do celów statutowych Fundacji związanych z realizacją powyższego projektu.
3.Szczegóły spotkania organizacyjnego:
Spotkanie jest ustalane z każdą osobą indywidualnie.
Prosimy o wypełnienie poniższego formularza, a skontaktujemy się w najszybszym,
możliwym czasie (najczęściej do 24 godz.), celem ustalenia szczegółów spotkania.
Ewentualne pytania proszę kierować na adres mailowy: fundacja@neuromaster.pl
lub telefonicznie:
- Urszula Kruk (tel. 606215771)
- Piotr Sobaniec (tel. 695555275)
Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Miasta Białegostoku.