Badanie EEG2023-11-27T12:32:22+01:00

KRÓTKIE TERMINY WIZYT

Icon

Najczęściej możemy ustalić termin badania w czasie 2-7 dni.

Wykonujemy badania dla osób w każdym wieku

PRZYJAZNY PERSONEL, WYGODNA APARATURA

Icon

Wykonyjemy badania EEG w czuwaniu i we śnie, badania diagnostyczne, kontrolne, holter EEG, VIDEO EEG

SZYBKA ANALIZA I OPIS

Icon

Opis zapisów w czuwaniu przekazywany jest od razu po badaniu. zapisy we śnie lub wielogodzinne opisujemy najczęściej do 48 godzin.

„Życie krótkie, nauka sztuki długa,
doświadczenie mylne, diagnozowanie trudne.”
– Hipokrates

Zastosowania EEG

Badanie EEG (elektroencefalograficzne) jest niezbędne tam, gdzie należy analizować funkcję mózgu. Do podstawowych zastosowań EEG zalicza się dziś diagnostykę padaczki, gdzie jest ono wykorzystywane łącznie z innymi badaniami. Ponadto EEG można stosować do analizy działania leków, bólów głowy, stanu po urazach, etc.
Stosunkowo nowym zastosowaniem EEG jest metoda EEG biofeedback (neurofeedback), wykorzystujaca plastyczność mózgu do leczenia, czy poprawy jego funkcjonowania.

Na czym polega badanie EEG?

Badanie EEG wykonywane jest w pracowni EEG przez odpowiednio przeszkolonego specjalistę. Badanie rozpoczyna się zapisaniem danych osoby badanej. Następnie zostaje założony na głowę pacjenta specjalny czepek, do którego są mocowane elektrody przewodzące. Każda elektroda ma swoje określone miejsce zgodnie z międzynarodowym standardem 10-20, dzięki któremu możliwa jest analiza i interpretacja zapisów EEG wykonanych w innych placówkach.

Samo badanie wykonywane jest najczęściej w pozycji leżącej lub siedzącej,z zamkniętymi oczami. W trakcie badania pacjent może być kilkakrotnie poproszony o otwarcie i zamknięcie oczu. Ponadto może być sprawdzona czułość pacjenta na czynniki takie jak fotostymulacja (FS – błyski świetlne z określoną częstotliwością ) i hiperwentylacja (HW – głębokie oddychanie przez okres 3 minut).

Rutynowe badanie EEG trwa zwykle ok. 15-20 minut. Przy badaniach EEG we śnie od kilkudziesięciu minut do kilku godzin. Po badaniu specjalista zdejmuje elektrody.

Badanie EEG jest bezbolesne !

Przygotowanie do badania

 • w czasie ok.2-3h przed badaniem EEG pacjent nie powinien pić kawy, mocnej herbaty, ani żadnych napoi energetyzujących
 • nie zaleca się mycia głowy bezpośrednio przed badaniem – kwestia ta ma wpływ na przewodność skóry i jakość odbieranych sygnałów
 • pacjent powinien zgłosić technikowi występującą senność, zawroty głowy, osłabienie, a także przedstawić leki, które aktualnie przyjmuje oraz zmianę leków i dawkowania w ostatnim czasie

Wynik i opis badania

W zależności od badania wynik może być do otrzymania bezpośrednio po badaniu lub w najbliższych dniach. W uzasadnionych przypadkach może być zalecane potwierdzające powtórzenie badania.

Najczęściej zadawane pytania:

Co to jest EEG?2023-04-03T22:34:36+02:00

EEG to skrót od elektroencefalografii, czyli metody badania elektrycznej aktywności mózgu.

Jak działa EEG?2023-04-03T22:37:10+02:00

Małe elektrody zostają przyklejone lub przyczepione do skóry głowy i dzięki nim mierzona jest czynność bioelektryczną mózgu – rejestrują zmiany potencjałów elektrycznych, które są związane z aktywnością mózgu.

Na czym polega badanie EEG?2023-04-03T22:38:48+02:00

EEG (elektroencefalografia) to badanie, które mierzy aktywność elektryczną mózgu. Jest ono wykonywane przez założenie na głowę specjalnej czapki z elektrodami, które rejestrują sygnały elektryczne wytwarzane przez mózg. Te sygnały są następnie wyświetlane na ekranie jako wykres i analizowane przez lekarza, aby uzyskać informacje o funkcjonowaniu mózgu.

EEG jest często stosowane w diagnostyce chorób mózgu, takich jak padaczka, udary mózgu i choroby neurodegeneracyjne, a także w monitorowaniu pacjentów podczas zabiegów neurochirurgicznych.

Jak przygotować się do badania EEG?2023-11-27T12:36:04+01:00
 1. Zostaw włosy bez użycia produktów stylizacyjnych, takich jak lakiery, pianki do włosów, wosk lub płyny do stylizacji.
 2. Nie używaj żadnych kosmetyków, ani substancji, które mogą powodować zakłócenia, takich jak pianki do włosów, kremy lub żele do ciała zawierające metal.
 3. Nie spożywaj kofeiny ani nie pal przed badaniem, ponieważ te substancje mogą wpłynąć na wynik. Unikaj używania substancji stymulujących, takich jak nikotyna, napoje energetyczne, alkohol.
 4. Zabierz ze sobą swoje leki i informacje o ich dawkowaniu.
 5. Pamiętaj, że badanie EEG może trwać od 30 do 60 minut i może wymagać, abyś leżał z oczami zamkniętymi i był w spokojnym stanie.
 6. Nie używaj elektronicznych urządzeń: Najlepiej zostawić wszystkie urządzenia elektroniczne, takie jak telefony komórkowe, zegarki i słuchawki, poza gabinetem.
 7. Zabierz ze sobą ważne dokumenty: Należy zabrać ze sobą wszystkie ważne dokumenty, takie jak skierowanie do badania EEG lub informacje o lekach.
 8. Skontaktuj się z osobą wykonującą badanie, jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące przygotowania do badania. Pamiętaj, że instrukcje przygotowania do badania EEG mogą się różnić w zależności od kliniki i technika.
  Zawsze należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.
Analiza FFT w EEG?2023-04-03T23:09:24+02:00

FFT (Fast Fourier Transform) jest często używanym narzędziem w analizie EEG (elektroencefalografii), służącym do analizy składowych częstotliwościowych sygnału EEG. Polega on na transformacji sygnału EEG z domeny czasowej do domeny częstotliwościowej. Analiza FFT umożliwia określenie, jakie częstotliwości są obecne w sygnale EEG i jakie są ich natężenia. Jest to przydatne w diagnostyce chorób mózgu, takich jak migrena, choroba Alzheimera i ADHD, oraz w terapii EEG Biofeedback, gdzie można wykorzystać informacje o składowych częstotliwościowych sygnału EEG do poprawy funkcji mózgu.

Jak wygląda kwalfikacja do zajęć biofeedback, neurofeedback tDCs?2023-11-27T11:59:23+01:00
Pierwszym krokiem jest wykonanie diagnostyki wstępnej, która składa się z:
– badania EEG i analizy ilościowej QEEG, wraz z porównaniem wyników z normatywnymi bazami danych,
– komputerowego testu neuropsychologicznego, wraz z porównaniem wyników z normatywnymi bazami danych,
– wypełnienia standaryzowanych ankiet i formularzy.
Całość zajmuje około 3 godziny.
Po podsumowaniu wszystkich wyników, ustalamy termin spotkania, w ramach którego omawiamy wszystkie analizy i raporty.
Na tej podstawie przedstawiamy propozycje zajęć terapeutycznych, lub sugerujemy dalszą diagnostykę. Omówienie trwa od 45-60 minut.