KRÓTKIE TERMINY WIZYT

Icon

Najczęściej możemy ustalić termin badania w czasie 2-7 dni.

Wykonujemy badania dla osób w każdym wieku

PRZYJAZNY PERSONEL, WYGODNA APARATURA

Icon

Wykonyjemy badania EEG w czuwaniu i we śnie, badania diagnostyczne, kontrolne, holter EEG, VIDEO EEG

SZYBKA ANALIZA I OPIS

Icon

Opis zapisów w czuwaniu przekazywany jest od razu po badaniu. zapisy we śnie lub wielogodzinne opisujemy najczęściej do 48 godzin.

„Życie krótkie, nauka sztuki długa,
doświadczenie mylne, diagnozowanie trudne.”
– Hipokrates

Zastosowania EEG

Badanie EEG (elektroencefalograficzne) jest niezbędne tam, gdzie należy analizować funkcję mózgu. Do podstawowych zastosowań EEG zalicza się dziś diagnostykę padaczki, gdzie jest ono wykorzystywane łącznie z innymi badaniami. Ponadto EEG można stosować do analizy działania leków, bólów głowy, stanu po urazach, etc.
Stosunkowo nowym zastosowaniem EEG jest metoda EEG biofeedback (neurofeedback), wykorzystujaca plastyczność mózgu do leczenia, czy poprawy jego funkcjonowania.

Na czym polega badanie EEG?

Badanie EEG wykonywane jest w pracowni EEG przez odpowiednio przeszkolonego specjalistę. Badanie rozpoczyna się zapisaniem danych osoby badanej. Następnie zostaje założony na głowę pacjenta specjalny czepek, do którego są mocowane elektrody przewodzące. Każda elektroda ma swoje określone miejsce zgodnie z międzynarodowym standardem 10-20, dzięki któremu możliwa jest analiza i interpretacja zapisów EEG wykonanych w innych placówkach.

Samo badanie wykonywane jest najczęściej w pozycji leżącej lub siedzącej,z zamkniętymi oczami. W trakcie badania pacjent może być kilkakrotnie poproszony o otwarcie i zamknięcie oczu. Ponadto może być sprawdzona czułość pacjenta na czynniki takie jak fotostymulacja (FS – błyski świetlne z określoną częstotliwością ) i hiperwentylacja (HW – głębokie oddychanie przez okres 3 minut).

Rutynowe badanie EEG trwa zwykle ok. 15-20 minut. Przy badaniach EEG we śnie od kilkudziesięciu minut do kilku godzin. Po badaniu specjalista zdejmuje elektrody.

Badanie EEG jest bezbolesne !

Przygotowanie do badania

  • w czasie ok.2-3h przed badaniem EEG pacjent nie powinien pić kawy, mocnej herbaty, ani żadnych napoi energetyzujących
  • nie zaleca się mycia głowy bezpośrednio przed badaniem – kwestia ta ma wpływ na przewodność skóry i jakość odbieranych sygnałów
  • pacjent powinien zgłosić technikowi występującą senność, zawroty głowy, osłabienie, a także przedstawić leki, które aktualnie przyjmuje oraz zmianę leków i dawkowania w ostatnim czasie

Wynik i opis badania

W zależności od badania wynik może być do otrzymania bezpośrednio po badaniu lub w najbliższych dniach. W uzasadnionych przypadkach może być zalecane potwierdzające powtórzenie badania.