Badanie EEG2024-09-24T11:49:09+02:00

KRÓTKIE TERMINY WIZYT

Icon

Najczęściej możemy ustalić termin badania w czasie 2-7 dni.

Wykonujemy badania dla osób w każdym wieku

PRZYJAZNY PERSONEL, WYGODNA APARATURA

Icon

Wykonyjemy badania EEG w czuwaniu i we śnie, badania diagnostyczne, kontrolne, holter EEG, VIDEO EEG

SZYBKA ANALIZA I OPIS

Icon

Opis zapisów w czuwaniu przekazywany jest od razu po badaniu. zapisy we śnie lub wielogodzinne opisujemy najczęściej do 48 godzin.

„Życie krótkie, nauka sztuki długa,
doświadczenie mylne, diagnozowanie trudne.”
– Hipokrates

Zastosowania EEG

Badanie EEG (elektroencefalograficzne) jest niezbędne tam, gdzie należy analizować funkcję mózgu. Do podstawowych zastosowań EEG zalicza się dziś diagnostykę padaczki, gdzie jest ono wykorzystywane łącznie z innymi badaniami. Ponadto EEG można stosować do analizy działania leków, bólów głowy, stanu po urazach, etc.
Stosunkowo nowym zastosowaniem EEG jest metoda EEG biofeedback (neurofeedback), wykorzystujaca plastyczność mózgu do leczenia, czy poprawy jego funkcjonowania.

Na czym polega badanie EEG?

Badanie EEG wykonywane jest w pracowni EEG przez odpowiednio przeszkolonego specjalistę. Badanie rozpoczyna się zapisaniem danych osoby badanej. Następnie zostaje założony na głowę pacjenta specjalny czepek, do którego są mocowane elektrody przewodzące. Każda elektroda ma swoje określone miejsce zgodnie z międzynarodowym standardem 10-20, dzięki któremu możliwa jest analiza i interpretacja zapisów EEG wykonanych w innych placówkach.

Samo badanie wykonywane jest najczęściej w pozycji leżącej lub siedzącej,z zamkniętymi oczami. W trakcie badania pacjent może być kilkakrotnie poproszony o otwarcie i zamknięcie oczu. Ponadto może być sprawdzona czułość pacjenta na czynniki takie jak fotostymulacja (FS – błyski świetlne z określoną częstotliwością ) i hiperwentylacja (HW – głębokie oddychanie przez okres 3 minut).

Rutynowe badanie EEG trwa zwykle ok. 15-20 minut. Przy badaniach EEG we śnie od kilkudziesięciu minut do kilku godzin. Po badaniu specjalista zdejmuje elektrody.

Badanie EEG jest bezbolesne !

Przygotowanie do badania

  • w czasie ok.2-3h przed badaniem EEG pacjent nie powinien pić kawy, mocnej herbaty, ani żadnych napoi energetyzujących
  • nie zaleca się mycia głowy bezpośrednio przed badaniem – kwestia ta ma wpływ na przewodność skóry i jakość odbieranych sygnałów
  • pacjent powinien zgłosić technikowi występującą senność, zawroty głowy, osłabienie, a także przedstawić leki, które aktualnie przyjmuje oraz zmianę leków i dawkowania w ostatnim czasie

Wynik i opis badania

W zależności od badania wynik może być do otrzymania bezpośrednio po badaniu lub w najbliższych dniach. W uzasadnionych przypadkach może być zalecane potwierdzające powtórzenie badania.

Cennik:

Badanie EEG w czuwaniu

180PLNCzas trwania: do 60 minut
  • Pacjenci NEUROMASTER
  • Długość zapisu: min. 20 minut
  • Opis: najczęściej do 24 godz., z opcją przesłania na mail.
  • Metody aktywujące: reakacja zatrzymania (RZ), fotostymulacja (FS), hiperwentylacja (HV)
  • Zapis etapu czuwania
  • Opcja zapisu na DVD lub pendrive (+10zł)

Badanie EEG we śnie

200PLNCzas trwania: do 60 minut
  • Pacjenci z innych gabinetów
  • Długość zapisu: min. 20 minut
  • Opis: najczęściej do 24 godz., z opcją przesłania na mail.Feature 2
  • Metody aktywujące: reakcja zatrzymania (RZ), fotostymulacja (FS), hiperwentylacja (HV).
  • Zapis etapu czuwania
  • Opcja zapisu na DVD lub pendrive (+10zł)

Badanie EEG w czuwaniu

PLN360Czas trwania: do 120 minut
  • Pacjenci NEUROMASTER
  • Długość zapisu: min. 40 minut
  • Opis: najczęściej do 24 godz., z opcją przesłania na mail.
  • Metody aktywujące: reakacja zatrzymania (RZ), fotostymulacja (FS), hiperwentylacja (HV)
  • Zapis etapu czuwania, senności, zasypiania, snu spontanicznego, budzenia
  • Opcja zapisu na DVD lub pendrive (+10zł)

Badanie EEG we śnie

PLN400Czas trwania: do 120 minut
  • Pacjenci z innych gabinetów
  • Długość zapisu: min. 40 minut
  • Opis: najczęściej do 24 godz., z opcją przesłania na mail.Feature 2
  • Metody aktywujące: reakcja zatrzymania (RZ), fotostymulacja (FS), hiperwentylacja (HV)
  • Zapis etapu czuwania, senności, zasypiania, snu spontanicznego, budzenia.
  • Opcja zapisu na DVD lub pendrive (+10zł)

Najczęściej zadawane pytania:

Analiza FFT w EEG?2023-04-03T23:09:24+02:00

FFT (Fast Fourier Transform) jest często używanym narzędziem w analizie EEG (elektroencefalografii), służącym do analizy składowych częstotliwościowych sygnału EEG. Polega on na transformacji sygnału EEG z domeny czasowej do domeny częstotliwościowej. Analiza FFT umożliwia określenie, jakie częstotliwości są obecne w sygnale EEG i jakie są ich natężenia. Jest to przydatne w diagnostyce chorób mózgu, takich jak migrena, choroba Alzheimera i ADHD, oraz w terapii EEG Biofeedback, gdzie można wykorzystać informacje o składowych częstotliwościowych sygnału EEG do poprawy funkcji mózgu.

Co to jest neurofeedback i jak działa?2023-11-27T11:31:41+01:00

Neurofeedback to rodzaj terapii wykorzystującej rejestrację fal mózgowych EEG (aktywności bioelektrycznej mózgu), a następnie wyświetlanie w czasie rzeczywistym w celu nauczenia samoregulacji jego funkcjonowania.

Zaczyna się od umieszczenia na powierzchni głowy (skalpie) elektrod (sensorów) w celu rejestracji i analizy fal mózgowych, które są następnie wyświetlane na ekranie komputera. Pacjent obserwowując zmienność fal mózgowych, wykonując ćwiczenia i uczy się ich modyfikacji.

Wzmacnianie udziały pozytywnych fal i zmniejszanie negatywnych skutkuje poprawą funkcjonowania i redukcją zaburzeń.

Wybór, jakie fale ćwiczyć i w której lokalizacji ustalamy na podstawie specjalistycznej diagnostyki wstępnej EEG i QEEG.

Jakie są korzyści z neurofeedbacku?2023-11-27T11:08:11+01:00

Neurofeedback pomaga w różnych zaburzeniach lub dysfunkcjach. Stosany jest w terapii zaubrzeń koncentracji, uwagi, ADHD, a takżę w redukcji lęku, depresji, PTSD, uzależnieniach i nie tylko. Może także poprawić funkcje poznawcze, zmniejszyć stres i poprawić wyniki sportowe.

Aby zajęcia były jak najbardziej efektywne i skuteczne, zaleca się wykonanie diagnostyki wstępnej EEG i QEEG, celem ustalenia parametrów treningowych danej osoby.

Jak wygląda typowa sesja neurofeedbacku?2023-11-27T11:13:32+01:00

Typowa sesja neurofeedbacku trwa około 45-60 minut. Polega na tym, że pacjent siedzi wygodnie w fotelu, terapeuta umieszcza sensory/elektrody na powierzchni jego głowy. Pacjent obserwuje na ekranie komputera (w czasie rzeczywistym) swoją aktywność bioelektryczną mózgu (fale mózgowe), podczas gdy terapeuta prowadzi go przez różne ćwiczenia, które mają na celu nauczenie go samoregulacji funkcjonowania mózgu. Uczymy jak tworzyć więcej pozytywnych fal, a redukować negatywne. W ten sposób uczymy nowego, bardziej efektywnego działania, wydłużamy czas koncentracji, skupienia, z odpowiednią dozą spokoju i czujności.

Regularne, systematyczne spotkania i powtarzanie ćwiczeń prowadzą do wyrobienia nowych nawyków, stosowania ich w różnych sytuacjach oraz ich generealizacji.

Jak długo trwa terapia neurofeedback?2023-11-27T11:03:52+01:00

Czas pojedynczego spotkania w NEUROMASTER to 55-60 minut.

Całkowita długość terapii neurofeedback może się różnić w zależności od wieku pacjenta i zaburzenia. Zazwyczaj cykl zajęć składa się z 40-50 sesji, a zajęcia przeprowadzane są dwa -trzy razy w tygodniu.

 

Czy neurofeedback jest bezpieczny?2023-11-27T11:02:25+01:00

Neurofeedback jest zazwyczaj uważany za bezpieczny, a występowanie skutków ubocznych jest rzadkie. Ważne jest jednak, aby pracować z wykwalifikowanym terapeutą i podać wszelkie choroby lub leki przed rozpoczęciem leczenia.

Celem zminimalizowania reakcji nieporządanych lub skutków ubocznych, niezbędne jest wykonanie diagnostyki wstępnej EEG i QEEG.

Czy neuroterapia jest skuteczna?2023-11-27T11:01:09+01:00

Neuroterapia jest uważana za skuteczną, szczególnie w przypadku zaburzeń związanych z regulacją koncentracji, uwagi lub emocji. Jednakże, skuteczność neuroterapii może się różnić w zależności od indywidualnych parametrów wyjściowych, potrzeb i warunków pacjenta, a także doświadczenia terapeuty, wykorzystanych urządzeń i diagnostyki wstępnej.

Jak wygląda kwalfikacja do zajęć biofeedback, neurofeedback tDCs?2023-11-27T11:59:23+01:00
Pierwszym krokiem jest wykonanie diagnostyki wstępnej, która składa się z:
– badania EEG i analizy ilościowej QEEG, wraz z porównaniem wyników z normatywnymi bazami danych,
– komputerowego testu neuropsychologicznego, wraz z porównaniem wyników z normatywnymi bazami danych,
– wypełnienia standaryzowanych ankiet i formularzy.
Całość zajmuje około 3 godziny.
Po podsumowaniu wszystkich wyników, ustalamy termin spotkania, w ramach którego omawiamy wszystkie analizy i raporty.
Na tej podstawie przedstawiamy propozycje zajęć terapeutycznych, lub sugerujemy dalszą diagnostykę. Omówienie trwa od 45-60 minut.