„Niczego nie należy pozostawiać przypadkowi.
Niczego nie pomijać.
Należy uwzględniać sprzeczne informacje.
Nie spieszyć się z wyciąganiem wniosków.”
– Hipokrates
Stosowanie metody Neurofeedback wymaga dużej odpowiedzialności, ze względu na potrzebę fachowej, wstępnej oceny klinicznej przypadku, jak również znajomości analizy jakościowej (EEG) i ilościowej (QEEG).
Z uwagi na fakt, że jest to odmiana neuroterapii, to jej zastosowanie i okresowa kontrola efektów powinna być nadzorowana przez specjalistę, który ustalił lub potwierdził rozpoznanie.
Zanim zastosujemy jakąkolwiek procedurę terapeutyczną, zalecamy aby w pierwszej kolejności przeprowadzić ocenę wyjściowego stanu organizmu. Diagnostyka powinna obejmować wszystkie pomiary fizjologiczne (np.: zapis EEG z późniejszą analizą ilościową QEEG, analizę reakcji AUN na sytuacje stresowe, potencjały wywołane, inne), które sa istotne i które moga być wykorzystane w treningu. Staranne przeprowadzenie wywiadu, omówienie aktualnego stanu zdrowia, oraz przyszłych celów, a także obiektywne pomiary fizjologiczne – to czynniki mające znaczenie przy ustalaniu programu treningu dla pacjenta. Istnieje podstawowa zasada w teorii systemowej – jeśli zmienimy jakikolwiek fragment systemu, to pozostałe elementy dopasują się tak, aby dalej miał taki sam cel i funkcję. Zgodnie z tą zasadą, przy powtórnej ocenie często obserwujemy poprawę funkcji, która nie była bezpośrednim celem.
Badanie ilościowe QEEG przed treningami Neurofeedback:
Dla osiągnięcia pomyślnego treningu i uniknięcia negatywnych reakcji, istotne jest wykonanie analizy ilościowej QEEG tak, aby trening był zindywidualizowany do znamiennych wzorców fal mózgowych i symptomów danej osoby.
W trakcie zapisu wykonujemy liczne testy się sprawdzające funkcjonowanie mózgu w spoczynku oraz dla różnych stanów jego aktywacji:
- Zapis spoczynkowy:
- Oczy zamknięte
- Oczy otwarte
- Zadania aktywujące:
- Czytanie
- Liczenie
- Słuchanie
- Inne
Następnie dokonujemy starannej eliminacji artefaktów i porównujemy otrzymane wyniki z normatywną bazą danych pacjentów zdrowych – grupa kontrolna adekwatna do wieku.
Na tej podstawie możemy ocenić odchylenia w funkcjonowaniu konkretnych obszarów mózgu lub zaburzeń komunikacji między obszarami.
Wykonujemy cały zakres badań przed treningami Neurofeedback:
- EEG
- QEEG
- analiza ilościowa
- porównanie do normatywnych baz danych
- konsulatacje ze specjalistami
Oferujemy także współpracę z innymi gabinetami Neurofeedback. Wykonywanie pełen zakres badań, zapisy EEG i analizę ilościową QEEG (pełnoczepkową).