PROFESOR WOJCIECH SOBANIEC NEUROLOG DZIECIĘCY BIAŁYSTOK
Kilka słów o mnie
Historia mojej kariery zawodowej
Proponowane
metody leczenia
- Czym zajmuje się neurolog dziecięcy?
- Jako Neurolog dziecięcy diagnozuję i leczę różne schorzenia i zaburzenia, które mogą wpływać na rozwój dziecka, jego zdolność do poruszania się, myślenia, mówienia, a także na codzienne funkcjonowanie. Do najczęstszych problemów, z jakimi zgłaszają się pacjenci, należą:
- Padaczka – choroba, która powoduje napady drgawkowe. Bóle głowy i migreny – częste i silne bóle głowy, które mogą zakłócać codzienne życie dziecka.
- Zaburzenia koncentracji i uwagi – takie jak ADHD, ADD.
- Zaburzenia ze spektrum autyzmu – ASD, Zespół Aspergera.
- Mózgowe porażenie dziecięce – zaburzenie, które wpływa na koordynację ruchową i napięcie mięśniowe.
- Opóźnienia w rozwoju – zaburzenia mowy, rozwoju, ruchowe czy uczeniem się, które mogą być sygnałem poważniejszych schorzeń.
- Zaburzenia snu – trudności z zasypianiem, częste budzenie się w nocy.
- Zaburzenia nerwowo-mięśniowe – takie jak dystrofia mięśniowa, które wpływają na siłę mięśni i sprawność ruchową.
- Jako Neurolog dziecięcy przeprowadzam dokładne badania, aby postawić właściwą diagnozę i zaplanować leczenie. Współpracuję z innymi specjalistami, jak psycholodzy czy logopedzi, aby zapewnić dziecku kompleksową opiekę.
- Dzięki wczesnej diagnozie i odpowiedniemu leczeniu, wiele problemów zdrowotnych można złagodzić lub całkowicie wyleczyć, co pozwala dziecku na zdrowy rozwój i normalne funkcjonowanie.
Współpraca ze specjalistami, z którymi działam pozwala mi obiektywnie ocenić stan pacjenta i zalecić odpowiednie leczenie dla zaspokojenia indywidualnych potrzeb. W uzasadnionych przypadkach, dla dobra pacjenta, kieruję go na dodatkowe badania z dziedzin m.in. genetyki, psychiatrii, psychologii, rehabilitacji czy logopedii.
Łączę wiedzę neurologiczną z rehabilitacją.
Planowanie rehabilitacji powinno być poprzedzone diagnostyką, oceną rokowania i oceną funkcjonalną oraz uwzględnić potrzeby i możliwości chorego. Przeprowadza się je z czynnym udziałem pacjenta oraz jego bliskich, którzy będą uczestniczyć w procesie rehabilitacji. Najnowsze badania wskazują, że metody terapeutyczne oparte na aktywnym udziale pacjenta, o wysokiej intensywności i ukierunkowane zadaniowo są bardziej skuteczne od metod tradycyjnych.Ćwiczenia te jednocześnie wspomagają zjawiska neuroplastyczności mózgu.
Zastosowania EEG
Badanie EEG (elektroencefalograficzne) jest niezbędne tam, gdzie należy analizować funkcję mózgu. Do podstawowych zastosowań EEG zalicza się dziś diagnostykę padaczki, gdzie jest ono wykorzystywane łącznie z innymi badaniami. Ponadto EEG można stosować do analizy działania leków, bólów głowy, stanu po urazach, etc. Stosunkowo nowym zastosowaniem EEG jest metoda EEG biofeedback (neurofeedback), wykorzystująca plastyczność mózgu do leczenia czy poprawy jego funkcjonowania.
Na czym polega badanie EEG?
Badanie EEG wykonywane jest w pracowni EEG przez odpowiednio przeszkolonego technika. Badanie rozpoczyna się zapisaniem danych osoby badanej. Następnie zostaje założony na głowę pacjenta specjalny czepek, do którego są mocowane elektrody przewodzące. Każda elektroda ma swoje określone miejsce zgodnie z międzynarodowym standardem 10-20, dzięki któremu możliwa jest analiza i interpretacja zapisów EEG wykonanych w innych placówkach. Samo badanie wykonywane jest najczęściej w pozycji leżącej lub siedzącej, z zamkniętymi oczami. W trakcie badania pacjent może być kilkakrotnie poproszony o otwarcie i zamknięcie oczu. Ponadto może być sprawdzona czułość pacjenta na czynniki takie jak fotostymulacja (FS – błyski świetlne z określoną częstotliwością ) i hiperwentylacja (HW – głębokie oddychanie przez okres 3 minut). Rutynowe badanie EEG trwa zwykle ok. 15-20 minut, przy badaniach EEG we śnie od kilkudziesięciu minut do kilku godzin. Po badaniu technik zdejmuje elektrody.
Przygotowanie do badania:
- do 3godzin przed badaniem EEG, pacjent nie powinien pić kawy, mocnej herbaty, ani żadnych napoi energetyzujących.
- proszę nie używać żelu, pianki lub pasty do usztywniania włosów
- nie zaleca się mycia głowy bezpośrednio przed badaniem
- pacjent powinien zgłosić technikowi występującą senność, zawroty głowy, osłabienie, a także przedstawić leki, które aktualnie przyjmuje
Wynik i opis badania:
W zależności od badania wynik może być do otrzymania bezpośrednio po badaniu lub w najbliższych dniach. W uzasadnionych przypadkach wymagane jest potwierdzające powtórzenie badania.
EEG Biofeedback (neurofeedback)
Formą rehabilitacji łączącą w sobie elementy psycho- i neuroterapii. Stosując zestaw komputerowy ze specjalnym programem do elektroencefalografii moduluje się czynność bioelektryczną mózgu pacjenta. Osoba poddana terapii, spełniając ustalone kryteria ćwiczeń, wpływa na własny zapis EEG, wyciszając pasma niepożądane i zwiększając elementy fizjologiczne zapisu. Neurofeedback moduluje procesy pamięci, koncentracji i uwagi, napięcia emocjonalnego i pobudliwości psychoruchowej . Stosowanie tej metody wymaga dużej odpowiedzialności, ze względu na potrzebę fachowej, wstępnej oceny klinicznej przypadku, jak również znajomości analizy jakościowej (EEG) i ilościowej (QEEG). Tak więc, decyzja odnośnie jego zastosowania i okresowa kontrola efektów powinna być nadzorowana przez lekarza, który jednocześnie ustalił lub potwierdził rozpoznanie. Metoda ta znalazła zastosowanie w neurorehabilitacji po urazach mózgu, padaczce, bólach głowy, ADHD, autyźmie, zaburzeniach snu, depresji, nerwicach i innych. Więcej informacji pod adresem: www.neuromaster.pl
Program monitorowania pacjentów
W swojej pracy oferuję kompleksowy, interdyscyplinarny program długoterminowego monitorowania pacjentów z padaczką. Badanie EEG wraz z opisem jest dostępne w ramach wizyty, bez konieczności dodatkowego przyjazdu. Warunkiem podjęcia decyzji o długotrwałym leczeniu przeciwpadaczkowym jest pewne rozpoznanie padaczki. Dobierając odpowiedni lek przeciwpadaczkowy należy wziąć pod uwagę rodzaj napadu lub zespołu padaczkowego, wiek i płeć pacjenta, a także współistniejące chorowy i obecnie stosowane leki. Nie wolno nagle odstawić leku przeciwpadaczkowego, ponieważ może to doprowadzić do wywołania napadu padaczkwego.
Jako neurolog korzystam z najbardziej aktualnych technologii do diagnozy zaburzeń neurologicznych. W gabinecie wykorzystuję elektroencefalografię (EEG), EEG snu, holter EEG, analizę ilościową QEEG. Dodatkowo konsultuję inne metody neuroobrazowania, takie jak tomografia komputerowa (TK), rezonans magnetyczny (MRI), angiografia CT, analizę potencjałów wywołanych. Badania te w wielu przypadkach mają decydujący wpływ na ustalenie rozpoznania, co pozwala na odpowienio wczesne rozpoczęcie właściwego lecznia oraz rozszerzyć monitorowanie przebiegu choroby.
Seria testów funkcji neuropoznawczych jest wykorzystywana w diagnostyce i planowaniu leczenia u osób z chorobami mózgu, które wpływają na sposób myślenia i zachowania, takie jak padaczka, demencja, udar mózgu i urazy głowy.
KILKA SŁÓW O SOBIE
Byłem założycielem i Kierownikiem Kliniki Neurologii i Rehabilitacji Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Moim najważniejszym celem jest pomoc pacjentom i ich najbliższym w leczeniu. W pacjentach zgłaszających się do mojego gabinetu, widzę przede wszystkim ludzi, a nie jedynie choroby.
- Ponad 30 000 pacjentów leczonych w Klinice
- Od 54 lat jestem lekarzem
- Od 2014 roku byłem Konsultantem Wojewódzkim
- Ponad 440 prac i doniesień naukowych
- 22 lata byłem kierownikiem Kliniki Neurologii i Rehabilitacji Dziecięcej UDSK
- Moja dewiza:
„Nic wielkiego bez pasji”